Jak obcokrajowiec może otworzyć konto bankowe na Litwie?

#
Być obcokrajowcem na Litwie nie jest łatwo 🥶. Większość usług, poczynając od sklepów internetowych i na elektronicznym systemie opieki medycznej kończąc, jest dostosowana do korzystania wyłącznie przez obywateli Litwy - zalogować się można tylko mając dowód osobisty obywatela Litwy lub konto w zarejestrowanym na Litwie banku. Założenie konta w tradycyjnym banku może kosztować nawet 200 euro. Na szczęście otworzyć konto Paysera można zupełnie bezpłatnie, a sam proces zwykle nie zajmuje nawet jednego dnia.

Dlaczego mieszkając na Litwie opłaca się posiadanie rachunku bankowego w lokalnym banku? 🇱🇹 🏦

Wynagrodzenie. Jeśli pracujesz na Litwie, prawdopodobnie będziesz musiał(a) podać pracodawcy numer rachunku bankowego w formacie IBAN, na który będzie wpłacane wynagrodzenie.

Stypendium.Rachunek w miejscowym banku przyda się również w sytuacji, jeśli jesteś studentem/studentką na Litwie i otrzymujesz stypendium.

Zakupy. Przed opłaceniem zakupów online w wielu sklepach internetowych należy wybrać bank, z konta którego będzie wykonana płatność. Zwykle mamy podaną listę najpopularniejszych banków w kraju. W niektórych sklepach internetowych (również w zwykłych - fizycznych) można wybrać płatność kartą. Jeśli jednak posiadane na karcie środki są w innej walucie niz euro, przy każdej płatności trzeba będzie również uiścić opłaty za wymianę waluty. To klejna przyczyna, dla której warto posiadać kartę płatniczą wydaną w lokalnym banku. Dla jeszcze wygodniejszego wykonywania płatności, należałoby połączyć kartę płatniczą z systemem Apple Pay lub Google Pay.

Pozwolenie na pobyt w kraju. Aby otrzymać pozwolenie na pobyt stały na Litwie, należy dostarczyć wyciągi/rozliczenia finansowe, będące dowodem na to, że posiadane dochody lub oszczędności są wystarczające do życia. W przypadku posiadania jedynie rachunku w zagranicznym banku, do wyciągów należy dołączyć notarialnie potwierdzone tłumaczenie, sporządzenie którego oczywiście kosztuje. Pomimo to, nie ma żadnych gwarancji na to, że dostarczone dokumenty zostaną zaakceptowane.

Opłaty komunalne. Jeśli wynajmujesz mieszkanie na Litwie, możesz się zderzyć z koniecznością uregulowania rachunków za energię elektryczną, wodę i ogrzewanie. O wiele łatwiej będzie opłacać wszelkie usługi mając konto w miejscowym banku.

Dostęp do usług publicznych.Z rachunku bankowego korzystamy w celu potwierdzenia tożsamości podczas logowania się do elektronicznego systemu administracji i usług publicznych (e-government), dzięki któremu mamy możliwość skorzystania z różnych usług: opieki medycznej, systemu podatkowego, rejestracji środka transportu i innych 

#

W jaki sposób obcokrajowiec może otworzyć konto bankowe na Litwie? 🤔

Dla obywatela innego kraju posiadanie konta bankowego na Litwie może okazać się nie tylko skomplikowane, ale też kosztowne. Wydatki związane z założeniem konta mogą sięgać nawet 200 euro i nie należy zapominać o miesięcznej opłacie administracyjnej. Proces założenia konta może trwać kilka dni, a czasem i tygodni. Oprócz tego niezbędne będzie przedstawieni różnego rodzaju dokumentów uzasadniających potrzebę posiadania konta.

Zresztą, nie wszystko musi być zawiłe i uciążliwe. Obcokrajowiec może otworzyćkonto Paysera całkowiciebezpłatnie, wykonując wszystkie działania online, przeznaczając na cały proces zaledwie jeden dzień roboczy. Może to zrobić każdy mieszkaniec kraju obsługiwanego przez Paysera

Po założeniu konta będzisz mógł/mogła rozliczać się w ponad 20 walutach, zamówić kartę Visa, będzisz miał(a) numer rachunku w europejskim formacie IBANi wiele innych przywilejów. Wszystkie funkcje będą dostępne i łatwe w obsłudze dzięki wygodnej aplikacji mobilnej

💻 Elektroniczny system administracji i usług publicznych (e-government) – dostęp do usług publicznych za pomocą banku

Spośród wszystkich zalet posiadania konta bankowego w litewskim banku, do najważniejszych można zaliczyć możliwość korzystania z usług sektora publicznego, świadczonych drogą elektroniczną. W obliczu pandemii, znacząca ilość (jeśli nie większość) usług stała się dostępna zdalnie za pomocą internetu. Litwini korzystają z bankowości elektronicznej aby móc bezpiecznie skorzystać z usług publicznych, zarejestrować się na wizytę u lekarza, złożyć deklarację podatkową, zarządzać dokumentami związanymi z tokiem studiów lub wykonać inne, potrzebne w codziennym życiu działania.

Chyba miałeś/miałaś już okazję zetknąć się z witryną internetową o nazwie https://www.epaslaugos.lt/portal/. Jest to tak zwana administracja elektroniczna (e-government), centralny system informatyczny, którego zadaniem jest realizacja usług administracyjnych i publicznych. Zalogować się i korzystać z systemu można po potwierdzeniu tożsamości przez konto bankowe.

Niektóre z usług, korzystanie z których jest możliwe po zalogowaniu się do elektronicznego systemu administracji i usług publicznych (e-government): 

Paszport covidowy. Od jakiegoś czasu trwająca sytuacja, jeszcze bardziej uwypukliła potrzebę posiadania konta w lokalnym banku - pozwala ono uzyskać drogą elektroniczną paszport covidowy (Certyfikat COVID), potwierdzający status osoby zaszczepionej, negatywny wynik testu na obecnośc wirusa lub posiadanie przeciwciał. 

Aby to zrobić, wejdź na stronę: gpasas.lt > kliknij Otrzymaj > i wybierz sposób potwierdzenia tożsamości. Jeśli posiadasz konto Paysera (z zaimportowanym do systemu pozwoleniem na pobyt) – wybierz Paysera i potwierdzenie tożsamości zajmie niespełna minutę.

#
#

👩‍⚕️ Ochrona zdrowia i opieka medyczna. W celu rejestracji na wizytę u lekarza czy pobyt w szpitalu, aby poznać wyniki badania krwi lub inne, należy zalogować się na stronie esveikata.lt, tu znów nieuniknione okaże się potwierdzenie tożsamosci poprzez elektroniczny system administracyjny.

#
#
#
#

💸 Podatki. Co roku Litwini wypełniają deklaracje podatkowe. Dowiadują się przy tym, czy wszystkie zobowiązania podatkowe mają uregulowane i czy nie przysługuje im zwrot części podatku dochodowego. Deklaracja jest wypełniana elektronicznie w elektronicznym systemie sprawozdawczości, logowanie się do którego również następuje z wykorzystaniem konta bankowego.

💼 Dokumenty potwierdzające prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej. Jeśli prowadzisz indywidualną działalność gospodarczą, potrzebujesz potwierdzającego certyfikatu. Zaświadcza on, że jesteś osobą samozatrudnioną i płacisz podatki. Zamówić certyfikat potwierdzający prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej można w witrynie internetowej Państwowej Inspekcji Podatkowej. Zaloguj się do systemu przez elektroniczny system administracji publicznej (e-government), albo - biorąc pod uwagę, że proces wypełniania formularzy jest skomplikowany i pytania mogą powstawać nawet u użytkowników biegle władających językiem litewskim - zadzwoń pod numer telefonu podany w witrynie internetowej.

🚙 Prawo jazdy. Chcesz otrzymać litewskie prawo jazdy? A może chcesz zarejestrować samochód? Aby zamówić wymienione usługi (świadczone przez Państwowy Urząd Rejestracji Pojazdów Regitra) przez internet, również musisz skorzystać z elektronicznego systemu administracji i usług publicznych (e-government).

Podsumowując można stwierdzić, że najważniejszą rzeczą, którą warto pamiętać po przeprowadzce na Litwę, jest fakt, że z wielu usług sektora publicznego można korzystać lub zamawiać je internetowo. Nie ma potrzeby stania w kolejce i nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna. Wszystko, co będzie niezbędne do zalogowania się do elektronicznego systemu administracji (e-government), to konto w zarejestrowanym na Litwie banku i pozwolenie na pobyt w kraju. Konto Paysera - to rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze. Dzięki niemu unikniesz wielu kłopotów, z którymi zmagają się przebywający na Litwie obcokrajowcy bez względu na kraj ich pochodzenia - Białoruś, Ukrainę, Włochy, czy inne państwo.

Chcesz bezpłatnie otrzymać rachunek Paysera? 

Start

Powiązane artykuły

#
Finanse osobiste

Internetowy system wymiany walut - jak uzyskać najlepszy kurs i zaoszczędzić?

Wielu osobom wymiana waluty kojarzy się z koniecznością poniesienia straty lub ukrytymi kosztami. Z reguły, już po wymianie waluty okazuje się, że gdzieś w pobliżu był lepszy kurs wymiany - ale jest już za późno. Niemniej jednak, proces wymiany walut wcale nie musi być skomplikowany i denerwujący! Internetowy system wymiany walut pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze. Dzięki niemu unikniesz dodatkowych kłopotów. Zobaczmy, jakie rozwiązanie oferuje Paysera. 

#
Finanse osobiste

Jak nabyć kartę płatniczą Visa? Odpowiedzi na wszystkie pytania!

Paysera ma przyjemność zaoferować swoim klientom bezdotykowe karty płatnicze kompatybilne z Google Pay i Apple Pay, z których można korzystać na całym świecie. W tym wpisie na blogu wyjaśnimy, jak uzyskać kartę Visa i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

#
Usługi

W języku angielskim usługi dla klientów Paysera będą świadczone całodobowo 

Od 1 marca skontaktować się z konsultantem Paysera w języku angielskim można codziennie i całodobowo. Konsultację można odbyć telefonicznie, drogą mailową lub korzystając z opcji komunikatora (ang. live chat) w witrynie internetowej.